رفتن به بالا

پایگاه خبری، تحلیلی جهش

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶
  • السبت ۸ جماد ثاني ۱۴۳۹
  • 2018 Saturday 24 February
در بيست و هشتمين سالگرد رحلت امام خمینی

فردای این ملت از امروز آن به مراتب بهتر خواهد بود

پایگاه خبری جهش- اعتماد؛ آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی عصر یکشنبه در اجتماع عظیم مردم در بیست و هشتمین سالگرد رحلت امام بزرگوار و همیشه زنده ملت، خمینی کبیر تاکید کردند: برخورداری از «روحیه، ذهن و عمل انقلابی» درس بزرگ امام راحل عظیم‌الشأن است و ملت ایران در پرتو اهداف و آرمان‌های همچنان پر جاذبه امام […]

پایگاه خبری جهش- اعتماد؛ آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی عصر یکشنبه در اجتماع عظیم مردم در بیست و هشتمین سالگرد رحلت امام بزرگوار و همیشه زنده ملت، خمینی کبیر تاکید کردند: برخورداری از «روحیه، ذهن و عمل انقلابی» درس بزرگ امام راحل عظیم‌الشأن است و ملت ایران در پرتو اهداف و آرمان‌های همچنان پر جاذبه امام و هوشیاری در مقابل شیطان بزرگ، راه تحقق اهداف انقلاب را در معنای حقیقی عقلانیت یعنی انقلابی‌گری ادامه می‌دهد.
رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود با گرامیداشت سالگرد رحلت دردناک امام بزرگوار، به مطالب و حقایقی که در طول سال‌های گذشته درخصوص امام و انقلاب بیان شده، اشاره کردند و گفتند: درباره امام ناگفته‌هایی وجود دارد که باید به تدریج به ذهنیت جامعه منتقل شود اما مطالبی هم که در طول سال‌های گذشته بیان شده‌اند، باید تکرار و مرور شوند تا راه و مبانی امام از گزند تحریف در امان بمانند و برخی افراد مجال تحریف امام را پیدا نکنند.
ایشان، مخاطب اصلی سخنان امروز خود را جوانان بیان و خاطرنشان کردند: از آنجا که جوانان دوران حماسه‌های بزرگ، پیروزی انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و دوران حرکت‌های بزرگ در مقابل تجزیه طلبان را ندیده‌اند، مخاطب اصلی توضیحات امروز من درخصوص امام، جوانان هستند، ضمن آنکه ذهن نسل جوان، بیش از دیگران در معرض حملات تحریف‌کنندگان قرار دارد.
رهبر انقلاب اسلامی خطاب به جوانان گفتند: پیروزی انقلاب اسلامی که تحقق اراده الهی به وسیله امام خمینی و با کمک مردم بود، یک جابه‌جایی سیاسی صرف و کنار رفتن یک گروه از قدرت و روی کار آمدن گروه دیگر نبود، بلکه انقلاب اسلامی یک تحول عمیق و عظیم در عرصه سیاست کشور و در متن جامعه ایرانی بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به تحول عمیقی که در عرصه سیاست کشور به وجود آمد، اشاره کردند و افزودند: انقلاب اسلامی، یک دیکتاتوری بسته و ارثی و وابسته به بیگانگان و دنباله‌رو آنها را به یک حکومت مردم‌پایه و متکی به مردم و مستقل و سربلند و دارای هویت تبدیل کرد.
ایشان در خصوص تحول عمیقی که انقلاب اسلامی در متن جامعه ایجاد کرد، گفتند: جامعه ایران با آن سابقه فرهنگی و با آن عظمت و دانشمندان بزرگ و معارف عظیم بشری، به یک جامعه بی‌هویت و دنباله رو غرب تبدیل شده بود اما انقلاب اسلامی، جامعه ایرانی را به یک جامعه با هویت و دارای استقلال و اصالت و خلاقیت و صاحب حرف نو، تبدیل کرد.  رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه امام بزرگوار چنین تحول عظیمی را بواسطه پیروزی انقلاب ایجاد کردند، افزودند: امام خمینی در خلال سخنان خود، هدف‌های حداکثری انقلاب اسلامی را بیان می‌کردند که حتی برخی افراد سیاسی پخته و مبارز نیز تحقق آنها را بعید می‌دانستند اما امام توانست همه این هدف‌های حداکثری را محقق کند.
آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اهداف نهضت مشروطیت و نهضت ملی شدن صنعت نفت که در مقایسه با اهداف امام، هدف‌هایی حداقلی به شمار می‌آیند، خاطرنشان کردند: این نهضت‌ها نتوانستند به طور کامل به هدف‌های حداقلی خود برسند اما امام علاوه بر اینکه به اهداف حداکثری انقلاب اسلامی دست یافت، توانست این انقلاب را حفظ و ماندگار کند.
ایشان با طرح این سوال که «امام چگونه توانست این حرکت عظیم را به پیروزی برساند و اهداف حداکثری آن را حفظ کند»، گفتند: راز موفقیت امام خمینی و هنر بزرگ آن امام، این بود که توانست آحاد مردم به ویژه جوانان را به صحنه بیاورد و آنان را در صحنه نگه دارد.
رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: در هر کشوری که آحاد مردم وارد صحنه شوند و بایستند و مقاومت کنند، اهداف آنها محقق خواهد شد.
آیت‌الله خامنه‌ای سپس این سوال را مطرح کردند که «امام چگونه چنین توانایی را به دست آورد که مردم و به ویژه جوانان را وارد میدان نماید و آنان را در میدان حفظ کند.»
ایشان در پاسخ به این سوال، به جذابیت‌های شخصیتی و جذابیت‌های شعارها و مبانی و اصول امام اشاره کردند و گفتند: امام خمینی از نظر شخصیتی، «بسیار مستحکم»، «دارای قدرت ایستادگی در سختی‌ها»، «دارای صراحت و صداقت» و «دارای ایمان و توکل به خدا در رفتار و گفتار» بود و این جذابیت‌های شخصیتی موجب شد که جوان، «امام و راه او، و نهضت و انقلاب» را انتخاب کند.
رهبر انقلاب اسلامی سپس به جذابیت‌های اصول امام اشاره کردند و افزودند: یکی از اصولی که امام بزرگوار ارایه کرد، «اسلام ناب محمدی(ص)» بود، اسلامی که نه اسیر تحجر است و نه اسیر التقاط.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، «استقلال، آزادی، عدالت اجتماعی و عدالت اقتصادی» را از دیگر مبانی جذاب امام برشمردند و خاطرنشان کردند: یکی دیگر از مبانی امام، بیرون آمدن از چنبره سلطه امریکا بود که برای جوان ایرانی، جذاب بود.
ایشان تاکید کردند: بیرون آمدن از چنبره سلطه امریکا، اکنون نیز برای جوانان کشورهایی مانند عربستان سعودی که دولت‌های آنها سال‌های طولانی در خدمت منافع امریکا هستند، جذابیت دارد.
آیت‌الله خامنه‌ای به «مردم‌سالاری»، «حق انتخاب و حاکمیت مردم» و همچنین «ایجاد خودباوری در ملت» به عنوان دیگر مبانی امام اشاره کردند و گفتند: جذابیت‌های شخصیتی و مبانی امام خمینی عامل اصلی پیوستن جوانان به نهضت و انقلاب اسلامی بود که در نهایت موجب پیروزی انقلاب و بروز یک زلزله سیاسی در دنیا شد.
ایشان به شکل‌گیری تقسیم‌بندی «طرفداران و دشمنان انقلاب اسلامی» در دنیا اشاره کردند و افزودند: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، قدرت‌های بزرگ به ویژه امریکا و شوروی و جریان‌های قدرت همچون صهیونیست‌ها و کمپانی‌های بزرگ، به دشمنان انقلاب اسلامی تبدیل شدند، زیرا احساس خطر کردند اما در مقابل، بسیاری از ملت‌های مسلمان حتی برخی ملت‌های غیرمسلمان، علاقه‌مند و طرفدار انقلاب شدند که تا به امروز نیز این جریان ادامه دارد.  رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به سردرگمی قدرت‌ها در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، خاطرنشان کردند: آنها بعد از مدتی که خود را باز یافتند، دشمنی‌ها را آغاز کردند و در طول ۳۸ سال گذشته طراحی‌های مختلفی انجام دادند اما در همه این دشمنی‌ها از ملت ایران شکست خوردند و بعد از این هم به همین گونه خواهد بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این بخش از سخنان خود به شرایط «دهه شصت» که دهه اول پیروزی انقلاب اسلامی و دهه حیات پر برکت امام بود، اشاره کردند و گفتند: دهه شصت یک دهه مظلوم و در عین حال بسیار مهم و سرنوشت ساز در تاریخ انقلاب اسلامی است که متاسفانه ناشناخته مانده و اخیراً هم بوسیله برخی بلندگوها و صاحبان آنها مورد تهاجم قرار گرفته است.
ایشان دهه شصت را دهه آزمون‌های بزرگ و دهه خشن‌ترین اقدامات تروریستی در کشور خواندند و افزودند: تروریست‌های مورد حمایت قدرت‌ها، در دهه شصت، هزاران نفر از آحاد مردم و مسوولان را به شهادت رساندند که در میان آنها از کاسب معمولی تا جوان و فعال سیاسی و شخصیت‌های بزرگ دیده می‌شوند.
آیت‌الله خامنه‌ای، دهه شصت را دهه ۸ سال جنگ تحمیلی و دهه سخت‌ترین تحریم‌ها خواندند و تاکید کردند: البته دهه شصت، دهه افتخارات بزرگ و دهه مبارزه با تجزیه طلبی است که ملت ایران به ویژه جوانان با ایستادگی محکم خود در این دهه، توانستند بر همه توطئه‌ها و دشمنی‌ها پیروز شوند.
ایشان، اهل فکر را به تامل در حقایق و واقعیت‌های دهه شصت فراخواندند و گفتند: مراقب باشیم تا در دهه شصت، جای شهید و جلاد عوض نشود، زیرا ملت ایران در دهه شصت مظلوم واقع شد و به دلیل اینکه تروریست‌ها و منافقین و پشتیبانان آنها به امام و ملت ایران ظلم و خباثت کردند، ملت در موضع دفاع قرار گرفت و در نهایت هم پیروز شد.
آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه به رحلت امام و دوران بعد از رحلت اشاره کردند و گفتند: بعد از امام، عده‌ای امیدوار شدند که شاید بتوانند راه امام را تغییر دهند اما به لطف خدا نتوانستند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه بعد از رحلت امام بزرگوار عده‌ای در خارج و عوامل‌شان در داخل امیدوار شدند که راه امام را به عقب برگردانند و منتظر پیر شدن و از کار افتادن انقلاب بودند، افزودند: آنها می‌خواستند بساط قبل از انقلاب را دوباره پهن کنند اما نتوانستند زیرا مبانی و اصول امام خمینی برای ملت ایران همچنان پرجاذبه، پرطراوت و شوق آفرین است.
ایشان تاکید کردند: با وجود اینکه جسم امام در میان ما نیست اما نام او همچنان گره گشا و «راه و روح و یاد او» زنده است و اصول کهنه‌نشدنی و شعارهای او همچنان پرجاذبه و هدایتگر ملت و کشور است که این واقعیت درخشان، نشانه «قدرت بسیج‌کنندگی انقلاب اسلامی» است.
رهبر انقلاب با اشاره به عقب‌ماندگی موجود در تحقق برخی شعارهای امام راحل عظیم‌الشأن از جمله عدالت اجتماعی و برخی شعارهای مبنایی و اصولی امام، افزودند: با همت بیشتر، اهداف و آرمان‌های آن امام به عرش سفر کرده را دنبال خواهیم کرد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای قدرت بسیج کنندگی انقلاب را نعمتی بسیار بزرگ خواندند و با اشاره به نیاز واقعی امروز و آینده کشور به این قدرت عظیم افزودند: هیچ پیشرانی به عظمت و قدرت انقلاب و شعارهای پرجاذبه امام وجود ندارد و مسوولان و فعالان سیاسی به هیچ دلیلی نباید از این قدرت تعیین‌کننده غفلت کنند.
ایشان با اشاره به ادامه توطئه‌های پیچیده دشمنان خاطرنشان کردند: به فضل الهی، انقلاب و آرمان‌های پرجاذبه امام همچنان قادر است جوانان و انسان‌های با عزم و اراده را به میدان بیاورد، به حرکت وادارد و به پیش ببرد و این، مهم‌ترین عامل شکست توطئه‌های دشمنان است.
رهبر انقلاب با بیان مصداقی از اوج وقاحت دشمنان خاطرنشان کردند: رییس‌جمهور امریکا با رییس یک نظام قبیله‌ای، عقب افتاده و منحط محض، رقص شمشیر می‌کند و بی ادبانه به انتخابات آزاد و چهل میلیون رأی ملت ایران، ایراد می‌گیرد.
ایشان با اشاره به مغازله رییس‌جمهور امریکا با قاتلین مردم بی‌گناه و بی‌پناه یمن افزودند: دشمنان ما با بی‌حیایی تمام در کنار عاملین کشتار مردم یمن دم از حقوق بشر می‌زنند و ملت نجیب ایران را به اسم حقوق بشر تحریم می‌کنند؛ آیا وقاحت از این بیشتر می‌شود؟
آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کردند: در مقابل این دشمنان گستاخ، ایران به قدرت بسیج کنندگی انقلاب نیاز جدی دارد و باید همه مسوولان و دلسوزان انقلاب، ارزش‌ها و آرمان‌ها را به معنای واقعی کلمه ارج بنهند و به خاطر اهداف کوتاه‌مدت و تحولات سیاسی زودگذر و روزمره، اصول و ارزش‌ها را به فراموشی نسپارند.
رهبر انقلاب، پیشرفت در عرصه‌های علم و اقتصاد و سیاست و فرهنگ را نیازمند اعتماد به نفس و جرات برآمده از انقلاب دانستند و افزودند: امروز، اگر تجربه‌ای مانند حوادث دهه شصت رخ دهد، قطعاً و بدون تردید میلیون‌ها جوان مصمم و دلاور در کمال قدرت و عزت نفس وارد میدان می‌شوند و کشور را حفظ و نگهداری می‌کنند.
آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد از برخی که «عقلانیت» را به عنوان نقطه مقابل شعارهای انقلاب مطرح می‌کنند، افزودند: عقلانیت واقعی در «انقلابی‌گری» است و نگاه انقلابی است که می‌تواند حقایق و واقعیت‌ها را نشان دهد.
ایشان در بیان مصداقی از این مساله مهم یادآوری کردند: امام بزرگوار سی و چند سال پیش در پرتو نگاه انقلابی و در واقع عقلانی، امریکا را «شیطان بزرگ» و «غیرقابل اعتماد» معرفی کرد و اکنون بعد از سه دهه، روسای برخی کشورهای اروپایی به این واقعیت اذعان می‌کنند و امریکا را غیرقابل اعتماد می‌نامند که این مساله، عقلانیت ناشی از انقلابی‌گری امام را نشان می‌دهد.
رهبر معظم انقلاب اسلامی افزودند: البته ملت ایران نیز در همه تجربه‌های خود درک کرده است که امریکایی‌ها، حقیقتا غیرقابل اعتمادند.
آیت‌الله خامنه‌ای در بیان دیگری از معنای حقیقی عقلانیت خاطرنشان کردند: عقلانیت یعنی شناخت اصالت‌ها، تکیه به مردم و نیروهای داخلی و توکل به خدا، نه اینکه انسان بعد از رها شدن از چنبره سلطه امریکا، مجدداً خود را به شیطان بزرگ نزدیک کند.
رهبر انقلاب اسلامی، «برخورداری از روحیه و ذهن و عمل انقلابی» را بزرگ‌ترین درس امام خواندند و افزودند: هرگز نباید این درس راهگشا و سعادت بخش را فراموش کرد.
ایشان با نقد کسانی که امام را به چشم یک «میراث فرهنگی» می‌نگرند، افزودند: امام ملت ایران، میراث فرهنگی نیست بلکه رهبر و امام زنده و حاضر است و با سخن و فکر و آرمان خود، همچنان این ملت را هدایت می‌کند.
آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد از کسانی که به اسم «عقلانیت» می‌گویند «چالش با قدرت‌ها» هزینه دارد، افزودند: بله «چالش» هزینه دارد اما «سازش» هم هزینه‌های گزاف دارد.
رهبر انقلاب اسلامی، اقدام سعودی‌ها را در هزینه کردن صدها میلیارد دلار از پول ملت‌شان برای تحقق امیال و اهداف امریکا، هزینه سازش با شیطان بزرگ خواندند و افزودند: اگر انسان با اعتماد به نفس و «منطق و عقلانیت انقلابی» در یک چالش وارد شود، هزینه‌اش به مراتب کمتر از هزینه سازش است.
ایشان خطاب به ملت افزودند: ان‌شاءالله بعدها در این زمینه صحبت‌های بیشتری خواهم کرد اما در هر حال حقیقت این است که قدرت‌های توطئه‌گر و تجاوزپیشه به هیچ چیز قانع نیستند و همانطور که در تعاملات چند سال اخیر دیدیم، هر عقب‌نشینی در مقابل دشمنان، آنها را به مطالبات جدید وا می‌دارد و این سلسله «عقب‌نشینی و مطالبه تازه» هیچ پایانی ندارد. رهبر انقلاب اسلامی پس از تبیین رابطه دقیق و ذاتی عقلانیت و انقلابی‌گری افزودند: انقلابی‌گری یعنی مسوولان کشور هدف‌شان راضی کردن قدرت‌ها نباشد و بدون انفعال و تسلیم در مقابل زورگویان، فریب آنها را نخورند و با دوری از ضعف نفس در مقابل شیطان بزرگ، همت و هدف خود را در به‌کارگیری نیروها و عناصر داخلی، حل مشکلات و راضی کردن مردم متمرکز کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع بندی این بخش از سخنان‌شان بار دیگر نیاز کشور را به «روحیه، ممشا، اصول و مبانی انقلاب و امام» مورد تاکید قرار دادند و افزودند: «انقلابی‌گری» را به عنوان «افراطی گری» نفی نکنید، زیرا انقلابی‌گری نیاز واقعی کشور و جامعه است.  رهبر انقلاب اسلامی بخش بعدی سخنان خود را به بیان چند نکته درباره مسائل داخلی اختصاص دادند.
آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به انتخابات ریاست‌جمهوری و حضور گسترده مردم در انتخابات، گفتند: از یکایک کسانی که به صحنه آمدند و بیش از ۴۱ میلیون رأی به صندوق‌ها ریختند، از صمیم قلب تشکر می‌کنم.
ایشان، حضور گسترده مردم در انتخابات را نشانه «اعتماد عمومی به نظام» و موجب افزایش اعتبار کشور دانستند و افزودند: اکثریت هفتاد و چند درصدی مردم با حضور در انتخابات به نظام جمهوری اسلامی آری گفتند و آن را تایید کردند و این رای، در واقع رأی به نظام اسلامی بود.
آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: متاسفانه برخی افراد از روی کج‌فهمی یا با انگیزه‌های دیگر، این واقعیت را انکار می‌کنند و می‌گویند رأی مردم، ربطی به تایید نظام اسلامی ندارد، در حالی‌که حتی افرادی که ممکن است در دل از نظام گله داشته باشند، با رأی دادن در چارچوب نظام، نشان می‌دهند که این چارچوب را قبول، و به آن اعتماد دارند و آن را کارآمد می‌دانند.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: شورای نگهبان صحت انتخابات را خوشبختانه اعلام کرد، البته اعلام شد که تخلفاتی در انتخابات انجام گرفته و گزارش این موارد به ما نیز رسید.
ایشان با اشاره به اینکه تخلفات در نتیجه انتخابات هیچ تاثیری نداشته است، گفتند: تخلف در انتخابات مناسب نظام جمهوری اسلامی نیست و مسوولان باید این موارد را با جدیت دنبال کنند و متخلفین را مشخص کنند تا در انتخاباتی که ملت ایران در آینده در پیش دارد، چنین تخلفاتی برافتد، زیرا اگر چشم بر تخلف ببندیم و از آن صرف‌نظر و اغماض کنیم، تخلفات تکرار می‌شود.
آیت‌الله خامنه‌ای با تشکر از مسوولان امر اجرا و نظارت در انتخابات، از برخی بداخلاقی‌های انجام‌شده در تبلیغات انتخاباتی انتقاد و خاطرنشان کردند: در تبلیغات و مناظرات حرف‌هایی زده شد و بداخلاقی‌هایی انجام گرفت و دستگاه‌های گوناگون کشور مورد اتهام قرار گرفتند که کارهای خوبی نبود.
ایشان افزودند: گذشته، گذشته است و باید به آنچه در انتخابات انجام شد، به چشم اغماض نگاه شود و آن کارها تکرار نشود و ادامه پیدا نکند.
رهبر انقلاب اسلامی، همه ملت را به حلم توصیه کردند و افزودند: چه آن گروهی که نامزد مورد نظرشان رای آورده و چه آن گروهی که رأی نیاورده‌اند، باید از خود ظرفیت و حلم نشان دهند و از بی‌ظرفیتی و بی‌جنبگی پرهیز کنند.
آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: خوشبختانه امسال آن کسانی که در انتخابات موفق نشدند، از خود ظرفیت نشان دادند، بر خلاف سال ۸۸ که عده‌ای آن مشکلات را برای کشور به وجود آوردند.
«اهمیت ویژه دادن به تولید و اشتغال» مساله‌ای بود که رهبر انقلاب اسلامی در ادامه سخنان‌شان به دولت توصیه کردند و افزودند: رییس‌جمهور طبق قانون اساسی از امکانات گسترده‌ای در کشور برخوردار است که باید با استفاده از این امکانات، ظرفیت‌ها را بالفعل کنند و در عمل به وعده‌های داده شده به مردم، هیچ درنگی انجام نشود.
ایشان خاطرنشان کردند: در دولت دوازدهم باید مسوولانی کاری، فعال و توانا انتخاب شوند، زیرا ناکارآمدی در بخش‌های اقتصادی و غیراقتصادی به حساب ناکارآمدی نظام گذاشته خواهد شد، در حالی‌که این، بی‌انصافی است و نظام، کارآمد است.
آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر اینکه باید کشور در مقابل تحریم‌های امریکا، مقاوم‌سازی شود، افزودند: امریکایی‌ها با وقاحت هر روز ساز جدیدی علیه ملت ایران کوک می‌کنند که مسوولان باید در مقابل آنها کشور را از همه جهات سیاسی و اقتصادی مقاوم کنند.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: در مسائل جهانی باید از مسوولان کشور، صدای واحد و قوی شنیده شود.
آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه، به چند موضوع منطقه‌ای اشاره کردند و گفتند: متاسفانه در ماه مبارک رمضان، برادران روزه‌دار ما در برخی کشورها همچون یمن، سوریه، بحرین و لیبی دچار مشکلات عظیمی هستند.
ایشان با اشاره به بمباران و فشار شبانه‌روزی دولت سعودی علیه ملت یمن، گفتند: دولت سعودی بداند که اگر ده، بیست سال دیگر نیز همین روش جنایت‌آمیز را ادامه دهد، بر مردم بی‌پناه و بی‌گناه یمن پیروز نخواهد شد و تنها جرم و گناه خود را سنگین‌تر و انتقام الهی را نسبت به خود سخت‌تر خواهد کرد.
رهبر انقلاب اسلامی، حضور دولت سعودی در بحرین را حضوری غیرمنطقی خواندند و خاطرنشان کردند: مسائل بحرین مربوط به مردم بحرین است و مردم بحرین باید خودشان با حکومت‌شان صحبت کنند و به نتیجه برسند.
ایشان، حضور و دخالت دولت بیگانه و وارد کردن نیروی نظامی با هدف غلبه بر اراده ملت بحرین را از لحاظ منطقی غلط و در عمل، ناکارآمد دانستند و گفتند: اینگونه کارها موجب روسیاهی دولت سعودی است و حتی در صورتی که با رشوه چند صد میلیاردی، امریکا را با خود همراه کنند، باز هم به نتیجه نخواهند رسید.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، حضور کشورهای بیگانه در سوریه بر خلاف اراده دولت و ملت آن کشور را اقدامی خلاف خواندند و تاکید کردند: مسائل سوریه باید با گفت‌وگو حل شود. رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به نقش دشمن در ایجاد جنگ‌های نیابتی در دنیای اسلام و درگیر کردن مردم با یکدیگر، گفتند: راه‌حل این قضایا گفت‌وگو و مذاکره است و نباید از بیرون کشورها سلاح تزریق شود و دیگران در امور ملت‌ها دخالت کنند.
ایشان با اشاره به اینکه داعش از محل شکل‌گیری خود در عراق و سوریه در حال رانده‌شدن است، افزودند: تروریست‌ها اکنون قصد رفتن به سمت کشورهای دیگر همچون افغانستان، پاکستان و حتی فیلیپین و برخی کشورهای اروپایی را دارند و این آتش که غربی‌ها به دست خودشان برافروختند، اکنون دامن خودشان را گرفته است.
آیت‌الله خامنه‌ای در جمع‌بندی سخنان‌شان تاکید کردند: ملت ایران به توفیق الهی توانسته است در همه این قضایا با منطق، عقلانیت و عزم و اراده راسخ به پیش برود و بعد از این نیز به اذن و هدایت الهی همه تحولات سیاسی کشور به تحقق آرمان‌ها و پیروزی ملت منجر خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: به توفیق پروردگار و به تجربه ۳۸ سال گذشته، فردای این ملت از امروز آن، به مراتب بهتر خواهد بود.

اخبار مرتبط

نظرات

Comments are closed.