رفتن به بالا

پایگاه خبری، تحلیلی جهش

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶
  • الأربعاء ۰ جماد أول ۱۴۳۹
  • 2018 Wednesday 17 January
نقد و بررسی انیمه شهر اشباح(spirited away)

بهترین انیمه تاریخ

نام فیلم :شهر ارواح (Spirited Away 2001) محصول کشور:   ژاپن ستارگان:            Suzanne Pleshette , Daveigh Chase, Miyu Irino کارگردان: Hayao Miyazaki ژانر: انیمیشن | ماجراجویی | خانوادگی امتیاز IMDB: 8.6 از ۱۰ – میانگین رای ۴۶۱,۵۵۶ نفر (جزء ۲۵۰ فیلم برتر IMDb با رتبه ٢٨)   داریوش خزایی- شاهکار هیجان آمیز «هایائو میازاکی»،قهرمانش را وارد […]

نام فیلم :شهر ارواح (Spirited Away 2001)

محصول کشور:   ژاپن

ستارگان:            Suzanne Pleshette , Daveigh Chase, Miyu Irino

کارگردان: Hayao Miyazaki

ژانر: انیمیشن | ماجراجویی | خانوادگی

امتیاز IMDB: 8.6 از ۱۰ – میانگین رای ۴۶۱,۵۵۶ نفر (جزء ۲۵۰ فیلم برتر IMDb با رتبه ٢٨)

 

داریوش خزایی- شاهکار هیجان آمیز «هایائو میازاکی»،قهرمانش را وارد ماجرایی می کند که سرشار از افسون و یا وحشت است.شهر اشباح به وسیله یکی از انیماتورهای بزرگ جهان،هایائو میازاکی ژاپنی، نوشته و کارگردانی شده است.این کار شگفت آور بصری،محصول نتیجه  یک خیال بی پروا است  که پیش از این چیزی شبیه به آن ساخته نشده است.

در جشنواره فیلم برلین،«شهر اشباح» نظر هیئت داوران را جلب کرد و در تاریخ ۵۰ ساله جشنواره فیلم برلین اولین انیمیشنی شد که جایزه برتر جشنواره،خرس طلایی،را به دست آورد.فیلم در ژاپن،۲۳۴ میلیون دلار فروش کرد و رکورد پرفروش ترین فیلم در ژاپن را که متعلق به تایتانیک بود را از آن خود کرد. این انیمیشن ژاپنی کاملا متفاوت از انیمیشن های آمریکایی است،سبکی متکی بر نقاشی و دارای احساسی ژاپنی.

فیلم یک داستان حادثه ای و شجاعانه با یک دختر معمولی به نام «چیهیرو» است که تبدیل به زن قهرمان داستان می شود .داستانی که در آن دو پسر می توانند حتی وارد بدن اژدها شوند، روحهای شرور نمی توانند به جهانشان بازگردند.هرچند ممکن است شهر اشباح برای بچه های کوچک خیلی ترسناک باشد،اما داستان موفق می شود در یک حادثه اتفاقی و مسیری غیر واقعی،درسهایی در مورد قدرت عشق و دوستی بدهد و اهمیت هوشیاری را در برابر طمع یادآوری کند.

شهر اشباح به آرامی با «چیهیرو» ی بی میل و ناآرام آغاز می شود.که اخمو پشت یک ماشین نشسته است و به همراه والدینش به خانه جدیدشان در حومه شهر می رود.او از اینکه محیط آشنای خود را ترک می کند خوشحال نیست، و حتی وقتی مادر به او می گوید که زندگی جدیدش یک ماجراجویی خواهد بود او خیلی متقاعد نمی شود. ماجرا بسیار زود آغاز می شود،در جایی که هیچ کس پیش بینی نمی کند و این خود یک امتیاز برای جذابیت داستان است تا بتواند بیننده را با خود همراه کند. پدر «چیهیرو» دچار یک اشتباه می شود،یک راه میان بر را در جنگل می بیند و با خود می اندیشد که این راه می تواند یک پیش امد خوب برای او باشد و این آغاز ماجراست .وقتی با «چیهیرو» از ابتدا تا انتهای داستان همراه می شویم او به عنوان یک دختر معمولی آغاز داستان، اعتماد به نفس و توانایی خود را به دست می آورد، بطوری که از عهده  کشمکش های استثنایی ای که «میازاکی» در طول داستان برایش تدارک دیده برمی آید.

به طرز باورنشدنی زشتی های قرن ۲۱ در شهر اشباح نمایان شده .در ابتدا داستان ،پدر و مادر «چیهیرو» با دیدن میزهای طویل غذا تمام احتیاط های لازم را فراموش می کنند و شروع به خوردن غذا میکنند وبه خوک  تبدیل میشوند که نشان دهنده شکم پرستی است .

وقتی «چیهیرو» به عنوان خدمتکار در شهر اشباح کار میکند. تمامی ارواح از بوی بدن او مینالند و میگویند “آه بوی انسان میاید”

که نشان دهنده تغذیه نادرست و بد انسان ها میباشد که آن بوی بد در داستان با خوردن میوه درست میشود .

از سوی دیگر مادی گرایی و تاثیرات مخرب طلا(پول) را نمایان میکند با آوردن روح سیاه پوش که با دادن طلا تمام شهر سر به تعظیم به او فرو می آورند و خود روح پاک تبدیل به روحی خبیث و حریص میشود .

شهر اشباح شیرین ترین پایان ممکن را دارد، هرچند صحنه های زیادی از فیلم با مخلوقات زشت همراه است،اما تخیلات موجود با آسایش نافذ و پاکی خاصی همراه اند.بدون تردید «میازاکی» قصد داشته با تقابل موجود در تخیلات و صحنه هایی که آفریده است روی بیننده تاثیر بگذارد.رویا و کابوس،تصورات زیبا و یا بی تناسب،افسون کننده و یا ترسناک،همگی بر یک موضوع واحد تکیه دارند و خاطرنشان می کنند که چه فاصله کوتاهی بین موقعیت ها و شرایط به ظاهر کاملا متفاوت و غیر قابل مقایسه وجود دارد،بسیار کمتر از آن که ما می توانستیم تصور کنیم .

اخبار مرتبط

نظرات

Comments are closed.