رفتن به بالا

پایگاه خبری، تحلیلی جهش

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶
  • الإثنين ۵ جماد أول ۱۴۳۹
  • 2018 Monday 22 January

پایگاه خبری جهش- آمریکا اعلام کرد به منظور اعمال فشار بیشتر بر پاکستان برای انجام اقدامات بیشتر در راستای کمک به پایان جنگ در افغانستان می‌تواند کمک‌های خود به اسلام آباد را قطع و یا جایگاه این کشور جنوب آسیا را به عنوان “یکی از متحدان مهم و بزرگ غیرناتو” تنزل دهد.  به نقل از […]

پایگاه خبری جهش- آمریکا اعلام کرد به منظور اعمال فشار بیشتر بر پاکستان برای انجام اقدامات بیشتر در راستای کمک به پایان جنگ در افغانستان می‌تواند کمک‌های خود به اسلام آباد را قطع و یا جایگاه این کشور جنوب آسیا را به عنوان “یکی از متحدان مهم و بزرگ غیرناتو” تنزل دهد.

 به نقل از خبرگزاری رویترز، یک روز پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا استراتژی جدید خود را درباره افغانستان ارائه کرد و به پاکستان به عنوان پناهگاه شبه‌نظامیان طالبان افغانستان و دیگر شبه‌نظامیان اشاره کرد، رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که روابط واشنگتن با پاکستان به کمک‌هایش برای مقابله با تروریسم بستگی دارد.

تیلرسون به خبرنگاران گفت: آمریکا حمایت خود از اسلام آباد و روابطش با آنها را به نتایج حاصل شده در این حوزه منوط خواهد کرد.

مقامات آمریکا از “مقاومت و بی تفاوتی” پاکستان برای مقابله با گروه‌هایی چون طالبان افغانستان و شبکه حقانی خسته شده‌اند و معتقدند که این گروه‌های تروریستی از خاک پاکستان به عنوان پناهگاهی امن برای انجام حملات خود به افغانستان استفاده می‌کنند.

این در حالی است که پاکستان پناه دادن به شبه‌نظامیانی که با نیروهای آمریکایی و دولت افغان در افغانستان مبارزه می‌کنند، رد کرده است.

تیلرسون گفت: اگر همکاری پاکستان در مبارزه با تروریسم بهبود نیابد، آمریکا ممکن است تنزل جایگاه پاکستان به عنوان یکی از متحدان بزرگ غیرناتو را در نظر بگیرد و این امر مزایای اسلام آباد از جمله دسترسی سریع‌ترش به سخت‌افزارهای نظامی مازاد آمریکا را محدود می‌سازد.

وی افزود: ما اهرم‌های فشاری داریم که در رابطه با میزان کمک‌هایمان به پاکستانی‌ها و جایگاهشان به عنوان شریک ائتلاف غیرناتو می‌توانیم از آنها استفاده کنیم و تمامی این گزینه‌ها را روی میز بگذاریم.

ترامپ در جریان مصاحبه تلویزیونی متعهد به یک کمپین نظامی شدید علیه شبه‌نظامیان طالبانی شد که با دولت افغانستان تحت حمایت آمریکا مبارزه می‌کنند و به پاکستان به عنوان پناهگاه این شبه‌نظامیان اشاره کرد.

این در حالی است که وزارت خارجه پاکستان گفت: ما از این بیانیه سیاسی آمریکا که از خود گذشتگی‌های بزرگ ملت پاکستان در مبارزه با تروریسم را نادیده می‌گیرد بسیار ناامید شدیم. از نظر سیاسی باید اعلام کنیم که پاکستان اجازه نخواهد داد خاکش علیه هیچ کشوری استفاده شود.

اخبار مرتبط

نظرات

Comments are closed.