رفتن به بالا

پایگاه خبری، تحلیلی جهش

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶
  • الإثنين ۵ جماد أول ۱۴۳۹
  • 2018 Monday 22 January
در پی سفر نماینده دائم آمریکا به ژنو

هشدار ظریف به دنیا

پایگاه خبری جهش- اعتماد: دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده دست به دامان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شده است. نهادی که براساس متن توافق انجام گرفته میان ایران و ۱+۵ مرجع تایید‌کننده پایبندی ایران به برنامه جامع اقدام مشترک است. مرجعی که در یک سال و هشت ماه گذشته در ۷ گزارش جامع وفای به عهد […]

پایگاه خبری جهش- اعتماد: دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده دست به دامان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شده است. نهادی که براساس متن توافق انجام گرفته میان ایران و ۱+۵ مرجع تایید‌کننده پایبندی ایران به برنامه جامع اقدام مشترک است. مرجعی که در یک سال و هشت ماه گذشته در ۷ گزارش جامع وفای به عهد ایران را تایید کرده است. نیکی هیلی، نماینده امریکا در سازمان ملل در برنامه‌ای از پیش اعلام شده روز گذشته به دیدار یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رفت. بهانه این دیدار نیز تنها و تنها یک مساله بود: پرونده هسته‌ای ایران. همزمان با سفر نماینده تندرو و ایران ستیز امریکا در سازمان ملل به وین، «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه کشورمان نیز در نامه‌ای به «یوکیا آمانو»، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره تبعات منفی سفر یک مقام امریکایی به وین بر اجرای توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ (برجام) هشدار داده است. ظریف در نامه‌ به آمانو درباره این سفر نوشته است: «نحوه برنامه‌ریزی و تبلیغات درباره این سفر باعث می‌شود که حتی قبل از انجام آن، اجرای موفقیت‌آمیز برجام با تبعات زیانباری مواجه شود.» اشاره ظریف می‌تواند به تلاش امریکا برای تحت الشعاع قرار دادن فضای مثبت به وجود آمده پس از برجام پیرامون ورود به بازار ایران و تعامل سیاسی و اقتصادی با تهران باشد. دونالد ترامپ، رییس‌جمهور تازه وارد به عرصه سیاست در هشت ماه گذشته از روزی که پا به کاخ سفید گذاشت تلاش کرده فضای ابهام پیرامون پایبندی امریکا به توافق هسته‌ای با ایران را حفظ کند تا در سایه آن شرکت‌ها و کمپانی‌های بزرگ برای بازگشت به تهران در شرایط تردید و دودلی به سر ببرند. کلیددار جدید کاخ سفید می‌گوید که وزارت امور خارجه، شورای امنیت ملی و تیمی از معتمدان وی در کاخ سفید که مسوولیت پرونده ایران برعهده آنها است باید تا ماه اکتبر نتیجه بازبینی سیاست‌های کلان امریکا در قبال ایران که شامل توافق هسته‌ای هم می‌شود را اعلام کنند. سفر نیکی هیلی به وین نیز در راستای همین ماموریتی بود که ترامپ به اعضای متفاوت کابینه خود داده است.
نیکی هیلی پیش از سفر به وین در گفت‌وگو با خبرنگاران در مورد اهداف سفر و دیدار با آمانو صحبت کرد. به گزارش رویترز، اصلی‌ترین سوالی که نیکی هیلی به دنبال دریافت پاسخ آن است میزان دسترسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تاسیسات نظامی ایران است. بهانه جدیدی که واشنگتن تلاش می‌کند با دستاویز قراردادن آن ایران را متهم به نقض توافق هسته‌ای کند. نیکی هیلی در تازه‌ترین سخنان خود بازهم ادعاهای تایید نشده و البته تکراری در مورد فعالیت‌های ایران را تکرار کرد و گفت: «اگر شما رفتارهای گذشته ایرانی‌ها را بررسی کنید متوجه می‌شوید که آنها در سایت‌های نظامی، در دانشگاه‌ها و اماکنی نظیر اینها فعالیت‌های مخفیانه داشته‌اند. در آن اماکن از قبل مسائلی وجود داشت، بنابراین سوال ما این است که آیا آژانس این موضوع را در بررسی‌های خود می‌گنجاند تا مطمئن شود که آن مسائل دیگر وجود ندارند؟ آنها اکنون مجوز بررسی سایت‌های نظامی را دارند. آنها مجوز بررسی هر سایت مشکوک را دارند. مساله این است که آیا این کار را انجام می‌دهند؟»
در حالی که چهره‌هایی مانند دیوید آلبرایت و اولی هاینونن از بازرسان سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نوشتارهای اخیر خود بازی جدید طرح درخواست برای بازرسی از تاسیسات نظامی ایران از جمله پارچین را مطرح کرده‌اند و به نوعی بسترسازی برای اعمال فشار بر آژانس در این حوزه را آغاز کرده‌اند، نیکی هیلی می‌گوید که تنها برای دریافت پاسخ سوال‌های امریکا است که به وین سفر کرده و تلاش نخواهد کرد آژانس را به سمت انجام کاری سوق دهد؛ ادعایی که با سیاست‌های پیشین و تلاش‌های تیم ترامپ برای زیرپاگذاشتن برجام همخوانی ندارد. نیکی هیلی در بخش‌های دیگری از گفت‌وگوی خود ادعا کرد که دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا هنوز درباره گام بعدی در خصوص توافق هسته‌ای با ایران تصمیمی نگرفته است و به دنبال بهانه‌ای برای باطل کردن توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ نیست. وی در این باره گفت: هنوز تصمیمی نگرفته‌ایم. رییس‌جمهور تصمیمی نگرفته است. کاری که ما انجام می‌دهیم تلاش برای یافتن بیشترین مقدار اطلاعات ممکن است.
هیلی در ادامه اتهام‌های پیشین در مورد ایران را تکرار کرد و گفت: ایران، کشوری نیست که بتوان به آن اعتماد کرد. ایران کشوری نیست که دلیلی برای‌مان باقی گذاشته باشد که به آن اعتماد کنیم. بنابراین من فکر می‌کنم رییس‌جمهور کاملا حق دارد که به ایران مشکوک باشد.
متن نامه محمدجواد ظریف به فدریکا موگرینی و یوکیا آمانو:
اقدام امریکا، اعتبار آژانس را به چالش کشید
عالیجنابان،
هدف از نوشتن این نامه، جلب‌توجه شما به اقدام دیگری از سوی امریکا است که مغایر با برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت بوده و اگر برای آن چاره جویی نشود، اعتبار آژانس را به چالش خواهد کشید. در خبرها به‌طور وسیعی گزارش شده است که نماینده دایم امریکا در سازمان ملل متحد «به وین سفر خواهد کرد تا نگرانی‌های دولت امریکا در خصوص توافق هسته‌ای ایران را با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مورد بحث قرار دهد» و «آژانس را درخصوص پایبندی ایران به توافق تحت فشار قرار دهد.»
اگرچه مقامات امریکایی آزاد هستند که به وین یا هرجای دیگری سفر کنند و اگرچه مسوولان آژانس حق دارند افراد مختلف را به حضور بپذیرند، اما هدف اعلام شده این بازدید موجب برانگیخته شدن نگرانی‌های جدی نسبت به تخطی‌های بیشتر از متن و روح برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ می‌شود که این‌بار علاوه بر این می‌تواند اعتبار آژانس را – که نقش حیاتی برای رژیم عدم اشاعه به‌طور کلی و برای برجام به‌طور اخص دارد – مخدوش سازد.
از یکسو، حتی پیش از اینکه این دیدار محقق شود، نحوه برنامه‌ریزی و اعلان عمومی آن و پیامی که ارسال می‌کند، به لحاظ فضای عدم اطمینان و ابهام‌آمیزی که این دیدار برای ایجاد آن طراحی شده است، عواقب مخرب قابل ملاحظه‌ای برای اجرای موفقیت‌آمیز برجام به دنبال دارد.
از این منظر، این هم نمونه دیگری از «سوء نیت» حکومت امریکا، با هدف محدود کردن انتفاع ایران از توافق است؛ یعنی همان رویه ثابتی که نهادها و ارگان‌های مختلف در ایالات متحده از زمانی که برجام حتی هنوز در دست مذاکره بود در پیش گرفته‌اند و مستمرا در دولت فعلی این کشور به نحو وخیم‌تر و آشکارتری تشدید شده است. همانند سایر نمونه‌هایی که در نامه‌های پیشین من به نماینده عالی اتحادیه اروپایی اشاره شد، این اقدام در تغایر هم با روح و هم متن برجام، خصوصا بندهای ۲۶، ۲۸ و ۲۹ آن است.

اخبار مرتبط

نظرات

Comments are closed.