رفتن به بالا

پایگاه خبری، تحلیلی جهش

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶
  • الإثنين ۳ جماد ثاني ۱۴۳۹
  • 2018 Monday 19 February
قانون اساسی
نمایندگان مجلس خواهان تغییر قانون اساسی هستند

بازگشت نخست وزیر یا ایجاد ریاست جمهوری هفت ساله در قانون اساسی ؟

به گزارش پایگاه خبری جهش، یک عضو کمیسیون امنیت ملی از پیشنهاد جدیدی برای تغییر قانون اساسی در خصوص دوره ریاست جمهوری خبر داد و گفت  هنوز نامه به رهبری برای طرح پیشنهادات تغییر قانون اساسی ارسال نشده است. محمدجواد جمالی نوبندگانی در گفتگو با «انتخاب» در خصوص نامه نگاری با مقام معظم رهبری برای […]

به گزارش پایگاه خبری جهش، یک عضو کمیسیون امنیت ملی از پیشنهاد جدیدی برای تغییر قانون اساسی در خصوص دوره ریاست جمهوری خبر داد و گفت  هنوز نامه به رهبری برای طرح پیشنهادات تغییر قانون اساسی ارسال نشده است.
محمدجواد جمالی نوبندگانی در گفتگو با «انتخاب» در خصوص نامه نگاری با مقام معظم رهبری برای بازنگری در قانون اساسی گفت: در مجلس شورای اسلامی صحبت‌هایی بین نمایندگان برای نامه نگاری با مقام معظم رهبری در جهت بازنگری قانون اساسی وجود دارد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در مجلس دو نگاه وجود دارد، برخی نمایندگان خواهان تغییر دوره ی ریاست جمهوری هستند و تعدادی نیز موضوع ایجاد نظام پارلمانی را به دنبال فرمایشات مقام معظم رهبری مطرح می کنند.
وی در خخصوص تغییر دوره ریاست جمهوری توضیح داد: نمایندگان به دنبال این هستند تا دوره ریاست جمهوری را هفت سال کنند تا کشور هر چهار سال یکبار با موضوع حضور در انتخابات و تبلیغات  ریاست جمهوری درگیر نباشد.
نماینده مجلس با بیان اینکه دیدگاه‌های مختلفی در خصوص تغییر قانون اساسی وجود دارد اظهار داشت: برای تغییر در قانون اساسی با هر نگاهی نیاز به اذن رهبری داریم.
جمالی نوبندگانی با اشاره به فضای پیش و پس از برگزاری انتخابات گفت: عدم هماهنگی بین مجلس و دولت برای پیگیری موضوعات کشور در حال حاضر به پیشرفت کشور آسیب های جدی وارد کرده است، به همین جهت به دنبال راه حلی هستیم تا مسائل کشور با کمترین  انرژی بین مجلس و دولت اجرایی شود.
وی خاطرنشان کرد: این نمایندگان اعتقاد دارند که با افزایش دوره ریاست جمهور،  هم کشور از تنش ها و در گیری های انتخاباتی دور می ماند و هم هفت سال زمان خوبی است تا دولت ها اداره کشور را در دست بگیرند.
وی افزود: نظام پارلمانی فعلی کارکرد مناسبی ندارد، در شرایطی که مردم نمایندگان را وارد جزییات امور جاده ای، راه، آب لوله کشی و چاله های آسفالت و مشکلات مادی افراد می کنند، نمایندگان از وظیفه اصلی دور می شوند.
جمالی نوبندگانی ادامه داد: نماینده نباید احساس کند برای حل چاله اسفالت مجبور به بده بستان اقتصادی شود. در حال حاضر مشخص نیست نمایندگان با چه منابع مالی در انتخابات حاضر می شوند بنابراین ایجاد نظام پارلمانی به همین شیوه فعلی به نفع نیست.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت:  در نهایت مقام معظم رهبری پیشنهادات را بررسی خواهند کرد اما هنوز هیچ نامه ای از مجلس برای تغییر قانون اساسی با دو پیشنهاد مذکور به رهبری ارسال نشده است.

انتخاب

اخبار مرتبط

نظرات

Comments are closed.