رفتن به بالا

پایگاه خبری، تحلیلی جهش

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶
  • الأربعاء ۰ جماد أول ۱۴۳۹
  • 2018 Wednesday 17 January
حواشی سفر ظریف به قطر و دیدار با امیر قطر

حال خوب سلطان قطر

به گزارش پایگاه خبری جهش،  محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان فعالیت‌های خود در کسوت وزیر امور خارجه دولت دوازدهم را با کلید زدن نخستین سفر منطقه‌ای به کشورهای عمان و قطر آغاز کرد. سکاندار دستگاه دیپلماسی تنها ۷۲ ساعت پس از پایان یافتن اقامت دو هفته‌ای در نیویورک راهی مسقط و دوحه شد تا […]

به گزارش پایگاه خبری جهش،  محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان فعالیت‌های خود در کسوت وزیر امور خارجه دولت دوازدهم را با کلید زدن نخستین سفر منطقه‌ای به کشورهای عمان و قطر آغاز کرد. سکاندار دستگاه دیپلماسی تنها ۷۲ ساعت پس از پایان یافتن اقامت دو هفته‌ای در نیویورک راهی مسقط و دوحه شد تا عزم وزارت امور خارجه و البته دولت دوازدهم به ریاست مجدد حسن روحانی را برای بهبود رابطه با همسایگان به تصویر بکشد. قرعه این نخستین سفر به نام مسقط و دوحه افتاد. دو میزبانی که نخستین آنها به سنت همه این سال‌ها روزگار سیاسی و امنیتی آرامی را تجربه می‌کند اما دومی در اوج بی‌تابی‌های سیاسی و ابهام در رابطه‌های منطقه‌ای به سر می‌برد. محمدجواد ظریف که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد زنجیره‌ای از دیدارهای سیاسی را با سران کشورهای متعدد و متنوع پیش برده بود در حالی راهی منطقه شد که این‌بار توافق هسته‌ای ایران با ۱+۵ چندان در دستور کار نبود و ابتدا و انتهای کلام به روابط منطقه‌ای ایران اختصاص داشت. بهبود رابطه با همسایگان در حالی به قول محمدجواد ظریف به یکی از دو ابراولویت وزارت امور خارجه تبدیل شده که منطقه خاورمیانه و البته در نگاهی ریزتر حومه خلیج فارس روزهای پرالتهابی را تجربه می‌کند. جدا از پرونده‌های همیشه پرحکایت سوریه، یمن، عراق، تنش در رابطه عربستان سعودی و ایران، سوژه‌های جدیدی در چندماه اخیر بر گره‌های موجود در این منطقه افزوده‌اند. همه‌پرسی جدایی کردستان از عراق و البته ماجرایی کمی کهنه‌تر که با عنوان بحران در شورای همکاری خلیج فارس از آن یاد می‌شود.
‌ رونمایی از سلامت سلطان در دیدار با ظریف
حضور محمدجواد ظریف در منطقه خلیج فارس با موجی از تعابیر مثبت و منفی در رسانه‌های منطقه‌ای همراه بود. در رسانه‌های عمان و قطر این سفر بخشی از اخبار گلچین شده برای صفحه نخست روزنامه‌ها را به خود اختصاص داده بود. دیدار وزیر امور خارجه با سلطان قابوس، پادشاهی عمان در حالی که وی در چندماه گذشته به ندرت در انظار عمومی ظاهر شده بود، جدا از به نمایش گذاشته شدن رابطه رو به صعود تهران و‌مسقط، به نشانه حال مساعد سلطان نیز تعبیر شد. در این میان حتی رسانه‌‌ای فرامنطقه‌ای مانند رویترز نیز در گزارشی کوتاه به دیدار کم سابقه پادشاه عمان با یک مقام خارجی در چند ماه اخیر اشاره کرد و نوشت: سلطان قابوس که در دهه ۷۰ زندگی‌اش به سر می‌برد و یکی از رکورددارترین مقام‌های فعلی جهان عرب است که بیش از ۴ دهه حضور در قدرت را به نام خود سند زده است، به مناسبت دیدار با وزیر امور خارجه ایران در انظار عمومی ظاهر شد. تنها نکته‌ای که از دیدار میان پادشاهی عمان و وزیر امور خارجه ایران به رسانه‌ها درز کرد این بود که دو طرف در مورد همکاری‌های منطقه‌ای و روابط دو جانبه بحث‌های مفصلی با هم داشتند اما جزییات بیشتری جز چند عکس که حال رو به بهبود سلطان را نشان می‌داد در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفت. سلطان قابوس در دو سال گذشته بارها برای چکاب‌های پزشکی به آلمان سفر کرده است و البته همین مساله نگرانی‌ها در مورد جانشین وی در صورت فوتش را به وجود آورده است. وی فرزندی ندارد و تاکنون در ملاعام نیز از جانشین احتمالی خود سخنی به میان نیاورده است.
‌ سرزمین محصور اما مقاوم
ورود محمدجواد ظریف به قطر در واپسین ساعات روز یکشنبه و پس از دیدارهای فشرده در مسقط صورت گرفت. حال و هوای سیاسی و اقتصادی قطر در روزهایی که وزیر خارجه ایران راهی این کشور شد، اهمیت این سفر را دوچندان کرد. رییس دستگاه دیپلماسی ایران درحالی وارد دوحه شد که میزبان، روزهای تنش با رفقای قدیمی خود در گعده شورای همکاری خلیج فارس را پشت سر می‌گذارد. عربستان، امارات متحده عربی و بحرین به قطر پشت کرده‌اند و می‌توان گفت که سفر محمدجواد ظریف به سرزمینی صورت گرفت که از ماه ژوئن در حصر توسط دوستان به سر می‌برد. حصری که اصلی‌ترین مجریان آن سه عضو شورای همکاری خلیج فارس هستند به انضمام کشورهای دیگری خارج از این شورا مانند مصر. بحران در رابطه میان قطر با این کشورها که در راس آنها امارات ایستاده است در حالی به درازا کشیده شده است که نه فقط سیاسیون قطری بلکه عامه مردم نیز در حال لمس تبعات تحریم‌های شدید اقتصادی هستند که با تصمیم ناگهانی دوستان قدیمی بر سر آنها آوار شد. آنچه که بیش از برج‌های غول‌آسا و آزادراه‌های مدرن و مرتب به محض ورود به دوحه توجه را به خود جلب می‌کند، تصاویر شیخ‌تمیم بن‌حمد آل‌ثانی است. تصاویری که روی شیشه‌ خودروهای گرانقیمت، نماهای شیشه‌ای ساختمان‌ها، ورودی هتل‌های بین‌المللی و حتی تصویر انتخاب شده برای صفحه اصلی تلفن‌های همراه آنها نیز دیده می‌شود. در زیر تمام این عکس‌ها نیز دو کلمه عربی حک شده که معنای «تمیم عزتمند» را می‌دهد. پس از تنش ایجاد شده میان قطر و برخی از اعضای شورای همکاری خلیج فارس، آنها که در جبهه مقابل ایستاده بودند با فرض مغلوب کردن دوحه در چند روز، لیست بلندبالایی از بایدها و نبایدها را در اختیار شیخ تمیم گذاشتند. امیر قطر نیز بی‌درنگ به خواسته‌های رنگارنگ و خارج از عرف دوستان قدیمی نه گفت و با همین مقاومت به قهرمانی ملی برای مردم کشوری بدل شد که شاید زرق و برق خیابان‌های آن شبیه به پایتخت یک کشور اروپایی باشد اما در زیر پوست شهر هنوز آداب و رسوم قبیله‌ای است که بر عالم سیاست تسلط دارد. می‌توان گفت که دولت قطر نیز با توسل به این روحیه مردمی و مقاومت عمومی در برابر زیاده‌خواهی‌ها بود که توانسته است ۵ ماه حصر اقتصادی و سیاسی را تحمل کرده و همچنان به خواسته‌های گاه تعدیل‌تر شده نیز جواب منفی بدهد.
‌ دعوت به  گفت‌وگوی منطقه‌ای از تریبون دوحه
صبح دیروز دیروز وزیر امور خارجه ایران در دوحه با عزیمت به سمت محل اقامت شیخ‌تمیم بن‌حمد آل‌ثانی آغاز شد. شیخ تمیم که به نسبت سن و سال مرسوم پادشاهان عرب جوان محسوب می‌شود ۳۷ سال سن دارد و چهارمین فرزند پادشاه پیشین این کشور یعنی حمد بن‌خلیفه آل‌ثانی است. شیخ تمیم از ژوئن ۲۰۱۳ بر مسند قدرت در کشورش تکیه زده است. محمد‌جواد ظریف در حالی مهمان شیخ تمیم شد که سه‌گانه عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین تاکنون بارها و بارها با صدای بلند به دوحه هشدار داده‌اند که باید از ایران فاصله بگیرد. دستوری که دوحه نه تنها تا به امروز از عملی کردن آن سرباز زده است بلکه درست در مسیر مخالف تحقق آن شنا کرده و هر روز چه از سر ناگزیزی و چه بر پایه تغییر راهبرد منطقه‌ای به تهران نزدیک و نزدیک‌تر شده است. کمتر از یک ماه قبل بود که سلطان بن‌سعد المریخی، وزیر مشاور دولت قطر در امور خارجی در یکی از نشست‌های اتحادیه عرب در برابر ادعاهای ایران‌ستیزانه امارات و عربستان فریاد زد که والله ایران کشوری شریف است. قسم جلاله‌ای که نشان داد دوحه بنا ندارد برای پیشبرد امور خارجی خود چشم به دهان کشوری بدوزد که سال‌هاست نقش پدرخوانده را برای اعضای شورای همکاری خلیج فارس بازی می‌کند. تصاویر استقبال با خوش‌رویی امیر قطر از سکاندار دستگاه دیپلماسی ایران نیز به سرعت در رسانه‌های منطقه‌ای بازتاب پیدا کرد. برخلاف هیاهویی که در رسانه‌های اماراتی و سعودی در مورد سفر وزیر امور خارجه ایران به سرزمین مغضوب ریاض و ابوظبی به راه افتاد، وزیر امور خارجه دولت دوازدهم در دیدارهای خود با امیر قطر و وزرای خارجه و اقتصاد این کشور از نیاز به همگرایی بیشتر در منطقه‌ای گفت که بیش از این تاب عداوت‌های کهن و خصومت‌های قومی و فرقه‌ای را ندارد. محمدجواد ظریف در دیدار با شیخ‌تمیم ‌بن‌حمد آل‌ثانی بر سیاست اصولی دولت ایران برای داشتن بهترین روابط با همه همسایگان خود تاکید و ابراز امیدواری کرد روابط دو جانبه ایران و قطر در همه زمینه‌ها بیش از پیش گسترش یابد و دستگاه‌های رسمی دو کشور امکانات و تسهیلات برای مراودات بیشتر مردم و بخش خصوصی را برای استفاده از فرصت‌های تجاری و اقتصادی یکدیگر فراهم کنند. وی با مرور شرایط حساس منطقه و آثار زیانبار برخوردها و منازعات خشونت‌بار تاکید کرد هیچ یک از بحران‌های منطقه راه‌حل نظامی ندارد و همه طرف‌ها باید به گفت‌وگو و راه‌حل‌های مسالمت‌آمیز پایبند باشند. وزیر امور خارجه در بخش‌هایی از این دیدار که قریب به یک ساعت طول کشید، گفت: ایران خواستار بهترین روابط با همه همسایگان خود است و اعتقاد دارد همه طرف‌ها باید به ابتکارات منطقه‌ای در جهت ثبات و امنیت دسته جمعی اولویت دهند.
‌ گفت‌وگو با ایران یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است
در این دیدار شیخ تمیم نیز ضمن ابراز خشنودی از روند رو به توسعه روابط دو جانبه بین قطر و ایران گفت: دولت و ملت قطر همواره خواستار بهترین روابط با همسایگان شمالی خود بوده‌اند. وی ضمن استقبال از دیدگاه کشورمان در خصوص مسائل منطقه‌ای و ضرورت یافتن راه‌حل‌های مسالمت‌جویانه برای بحران‌های جاری گفت: مشورت و رایزنی مستمر با کشورهای منطقه از جمله ایران یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است. وی در این دیدار ضمن خشنودی از روند رو به توسعه روابط دو جانبه و داشتن روابط حسنه با ایران بر ضرورت گسترش روابط بین کشورهای ساحلی خلیج فارس و ایران تاکید کرد.
‌ عزم مشترک برای توسعه همه جانبه روابط
پس از پایان دیدار با امیر قطر، وزیر امور خارجه ایران راهی ساختمان وزارت امور خارجه این کشور شد تا با شیخ‌محمد بن‌عبدالرحمن آل‌ثانی، همتای قطری خود دیدار و گفت‌وگو کند. به گزارش خبرنگار اعزامی «اعتماد»، روابط دو جانبه با تاکید بر همکاری‌های اقتصادی، اوضاع جاری در کشورهای منطقه خلیج فارس از جمله موضوعات مورد گفت‌وگو و تبادل‌نظر بین وزیر امورخارجه کشورمان و طرف قطری بود. وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار از آمادگی کشورمان برای انجام همکاری‌های درازمدت با قطر و تبدیل این کشور به عنوان یک شریک اقتصادی سخن گفت. طرف قطری نیز آمادگی خود را برای امضای توافق‌های گذشته اعلام داشت و تاکید کرد هدف قطر توسعه همکاری‌های اقتصادی همگام با توسعه مناسبات سیاسی است. در ادامه این دیدار، وزیر امور خارجه کشورمان در ضیافت ناهار ترتیب داده شده از سوی وزیر امور خاجه قطر که به افتخار هیات ایرانی برگزار شده بود، شرکت کرد. محمدجواد ظریف در حالی پس از این دیدار راهی تهران شد که به گفته منابع آگاه، این سفر دو روزه به مسقط و دوحه دو حلقه ابتدایی از دومینوی رایزنی‌های ایران با کشورهای منطقه و همسایه است که از امروز روی دور تند قرار خواهد گرفت.

اخبار مرتبط

نظرات

Comments are closed.