رفتن به بالا

پایگاه خبری، تحلیلی جهش

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶
  • الأربعاء ۰ جماد أول ۱۴۳۹
  • 2018 Wednesday 17 January
حسن روحانی در دانشگاه تهران
حسن روحانی در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها

دانشگاه محل گذار از استبداد به آزادی است

به گزارش پایگاه خبری جهش، حسن روحانی، آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها را فرصت مناسبی یافت تا به مهم‌ترین مسائل و موضوعات روز کشور بپردازد؛ از عرصه سیاست داخلی گرفته که معتقد است فضای نقد به خوبی در آن شکل نگرفته و از اساتید دانشگاه‌ها می‌خواهد فضایی آزاد برای آن به وجود بیاورند تا عرصه سیاست […]

به گزارش پایگاه خبری جهش، حسن روحانی، آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها را فرصت مناسبی یافت تا به مهم‌ترین مسائل و موضوعات روز کشور بپردازد؛ از عرصه سیاست داخلی گرفته که معتقد است فضای نقد به خوبی در آن شکل نگرفته و از اساتید دانشگاه‌ها می‌خواهد فضایی آزاد برای آن به وجود بیاورند تا عرصه سیاست خارجی که با وجود همه سنگ‌اندازی‌های رییس‌جمهوری امریکا معتقد است که در مذاکرات هسته‌ای و در توافق برجام به مواردی و منافعی رسیده‌ایم که غیرقابل بازگشت است و هیچ کس نمی‌تواند آن را برگرداند. او البته انتقاداتی را هم از برخی اتفاقات رخ‌داده در چند روز اخیر مطرح می‌سازد و آن اعمال محدودیت‌های جدید علیه رییس دولت اصلاحات است. آنجا که در ردای معترض به این تصمیم می‌پرسد: «اگر کسی «تکرار» کند که مردم پای صندوق بیایند، باید تنبیه شود؟» و در ادامه اعتراض خود به احضارهای برخی افراد آن هم از یک جناح خاص اشاره می‌کند و می‌گوید: «شاید بعضی دستگاه‌ها بیکارند، ناچارند یک عده‌ای را دم به ساعت احضار کنند. یک جناحی از اول انقلاب دیوارش کوتاه ساخته شده است.»
دیروز حسن روحانی نه به شیوه‌های عزاداری امام حسین (ع) خرده می‌گیرد، نه وجود جناح‌ها و تفکرات مختلف را ایراد می‌داند و نه نگران بازگشت به عقب در مساله برجام است؛ او در روزی که به مناسبت آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها، دانشگاه تهران را برای سخنرانی برمی‌گزیند، مسائلی را بر زبان می‌آورد که با حال و هوای این روزهای کشور مناسبت کامل دارد. ایام محرم برای رییس‌جمهوری ایران فرصتی را فراهم آورده است تا حادثه عاشورا و فرهنگ مکتب امام حسین(ع) را یک تابلوی کامل با همه دقت‌ها و ظرافت‌ها معرفی کند و بگوید که در ایران به کدام گوشه از این تابلو بیشتر و به کدام نقطه کمتر نظر می‌کنیم: «آزادی، ایستادگی، ایثار، فداکاری، استقامت و آزادگی بخشی از این تابلو بزرگ است. ادب، اخلاق، صلح‌دوستی، اصلاح جامعه، هدایت مردم، دلسوزی حتی برای دشمنان بخش دیگری از این تابلو است که کمتر به آن توجه می‌کنیم.» رییس‌جمهوری از شکل‌گیری واقعه عاشورا روایت می‌کند و به آنجا می‌رسد که امام حسین برای خروج از مکه عجله می‌کند تا مبادا که حرمت حرم شکسته شود. او با این عنوان که «در آیات آمده حرمت آبروی مومن، حرمت کعبه است و امام حسین برای آنکه حرمت کعبه نشکند، از مکه به کوفه خارج می‌شود» به جامعه ایران در ۱۴۰۰ سال پس از آن واقعه می‌رسد تا بگوید که: «چقدر آسان حرمت، شخصیت افراد خدوم، خدمتگزار و محبوب مردم، توسط برخی قلم‌ها و برخی زبان‌ها شکسته می‌شود.» او البته به مناسبت بازگشایی دانشگاه‌ها از وظایف این نهاد برای آشناتر ساختن دانشجویان با مکتب امام حسین می‌گوید: «مگر امام حسین (ع) نفرمود وقتی به دشمن می‌رسیم، مشک‌ها را پر از آب کنید، آنها از راه دور آمده و تشنه‌اند» و یادآور می‌شود که: «آیا این رویکرد با شعارهایی که برخی می‌دهند، منافات ندارد؟ امام حسین (ع) دوست ندارد حتی کسی که به رویش شمشیر می‌کشد، تشنه باشد و وقتی در همان ملاقات با حر، جلوی امام حسین (ع) گرفته شد زهیر به امام گفت الان بهترین وقت جنگ است چرا که تعدادشان کم است و اگر صبر کنیم، بر تعدادشان افزوده خواهد شد، امام فرمود من هرگز دوست ندارم آغازگر جنگ باشم.» رییس‌جمهوری تاکید دارد که ما «یک چنین روحیه و جایگاهی می‌خواهیم و عاشورا بزرگ‌ترین مکتب آموزشی و دانشگاه و معلم ما است و بزرگ‌ترین عامل برای وحدت و امنیت ملی ما است. خیلی وارد جزییات نشویم که چه کسی با چه زبانی و چگونه عزاداری می‌کند. اصل این است که همه به احترام امام حسین (ع) به‌پا می‌خیزند. اساس مساله مهم است.»
دانشگاه محل گذار از استبداد به آزادی است
حسن روحانی دانشگاه را محل گذار از یک جامعه با شرایط استبدادی به سمت یک جامعه آزاد و مستقل، از یک جامعه استثمار شده به سمت استقلال و از شرایط انحصار قدرت به شایستگی‌ها و برجستگی‌های علمی و اخلاقی افراد جامعه معرفی کرده و از دوران پیش از پیروزی انقلاب این گونه روایت می‌کند: «مگر چنین نبود در جامعه ما؟! لااقل قبل از مشروطه و البته سال‌ها بعد از مشروطه، چه کسانی در این کشور حاکم بودند؟! آیا یک روستایی‌زاده، یک کارگرزاده می‌توانست وزیر، رییس‌جمهوری یا نماینده مجلس شود؟! مقامات عالیه یا از آن شاهزادگان بود یا ارباب‌ها و ملاکین. آن زمان هر کسی نمی‌توانست به مقام مدیریتی جامعه برسد. این انحصار را چه کسی شکست؟ حوزه و دانشگاه! هم‌اکنون اکثریت قریب به اتفاق مدیران ارشد جامعه تحصیلکرده دانشگاه هستند و تعدادی هم تحصیلکرده حوزه. مبنا این نیست که پدرش چه کسی بوده است.»
ملاک برای انتخاب افراد باید براساس شایستگی‌ها باشد
انتخابات سال ۹۶ همچنان ورد زبان حسن روحانی است؛ البته با یک تفاوت. این‌بار دیگر نه از تعریف و تمجید حضور گسترده مردم در پای صندوق‌های رای خبری است و نه از توصیف «آری» آنان به معنای ادامه راه تدبیر و امید. روحانی از مساله‌ای که دلخور است: «تنبیه یک جناح سیاسی.» او با این عنوان که «پس از انتخابات همه باید جایزه بگیرند اما می‌بینیم یک جناح تنبیه می‌شود و یک جناح دیگر جایزه می‌گیرد» تاکید می‌کند: «ملاک برای انتخاب افراد باید براساس شایستگی‌های خود فرد باشد، این دیدگاه در کشور وجود نداشت و حوزه و دانشگاه این کار را کردند، دانشگاه امروز متولی تربیت مدیران است.»
مدیریت دانشگاه را به نادرستی قطعه‌قطعه کردیم
حسن روحانی در ادامه و آنجا که دانشگاهیان را تربیت‌کننده مدیران جامعه می‌داند و از آنان به عنوان حل‌المسائل جامعه نام می‌برد که باید معضلات را حل کنند، نخستین معضل را، خود دانشگاه می‌داند و به دسته‌بندی‌هایی که در این حوزه انجام شده، معترض می‌شود: «نخستین معضل، خود دانشگاه است، شما مدیران امکان دارد که نقدی هم داشته باشید که درست است اما معلوم نیست راه خوبی انتخاب کرده باشید. ما مدیریت دانشگاه را قطعه قطعه کردیم. نباید این تقسیم‌بندی را انجام دهیم؛ به انقلابی و به دینی و غیردینی حتی پزشکی و غیرپزشکی هم تقسیم کردیم که درست نبود.»
یک جناح جایزه می‌گیرد و یک جناح دیگر تنبیه می‌شود
روحانی با تاکید بر اینکه یادگیری عدالت باید تا آخر عمر ادامه پیدا کند، باز هم به همان موضوع قبلی خود که تشویق بعضی و تنبیه برخی دیگر پس از برگزاری انتخابات است، می‌رسد تا جان کلام خود را اینجا و به طور دقیق‌تر بیان کند. تمدید و افزایش محدودیت‌های رییس دولت اصلاحات چند روزی می‌شود به سرخط اخبار رسانه‌ها رسیده و در این میان برخی به تکذیب آن پرداخته و بعضی نیز با ارایه مدارک و مستنداتی آن را تایید می‌کنند. ماجرا از زبان حسن روحانی اینگونه روایت می‌شود: «هر کس در انتخابات شرکت کرده است باید تشویق شود اما یک جناح جایزه می‌گیرد و یک جناح دیگر تنبیه می‌شود. این می‌شود اعتماد عمومی؟ حالا شاید یک عده‌ای بیکارند و می‌خواهند شغلی داشته باشند. اگر کسی تکرار کند که مردم بیایند پای صندوق باید تنبیه شود؟» او البته تنها به این جمله بسنده نمی‌کند بلکه این اتفاق را تکراری خوانده و می‌پرسد: «چند بار باید تجربه کنید؟» و در ادامه هشدار می‌دهد: «بگذارید یک رقابت سالم در جامعه ما باشد انحصار در همه‌چیز خطرناک است. همه را تشویق به نقد کنیم. نقد باید مخصوصا در دانشگاه آزاد باشد. اگر استاد یا دانشجویی نقدی دارد که مورد پسند من نباشد باید تشویق شود چون او نظر خود را گفته است.»
آزاد بگذارید
حسن روحانی که گویی تازه روی دور حرف‌های داغش افتاده همچنان به نقد خود ادامه می‌دهد و این‌بار به احضارهای برخی افراد آن هم از یک جناح خاص اشاره دارد: «شاید بعضی دستگاه‌ها بیکارند، ناچارند یک عده‌ای را دم به ساعت احضار کنند. یک جناحی از اول انقلاب دیوارش کوتاه ساخته شده است. نمی‌دانم جریان چه بوده است. اگر کسی خیلی هم تاثیرگذار باشد مثلا برای تشویق مردم تکرار کند که بیایند پای صندوق. باید ببینیم چه کسی را تنبیه کنیم چه کسی را تشویق. باید این مسیر را رها کنیم. چند بار باید تجربه کنید؟ یک بار تجربه کردید در ۹۲ دوباره در ۹۴ دوباره در ۹۶؛ باید از تجربه استفاده کرد. بگذارید یک رقابت آزاد در جامعه باشد. در اقتصاد و علم انحصار خطرناک است؛ در مدیریت انحصار خطرناک است؛ آزاد بگذارید. رقابت باید آزاد باشد. برای نقد و مشارکت همه را تشویق کنید. هرکه نقد می‌کند را تشویق کنید. »
نقد باید در دانشگاه و برای استاد دانشگاه، آزاد باشد
روحانی برای ایجاد فضای نقد در دانشگاه‌ها هم توصیه‌هایی را مطرح می‌کند: «نقد باید در دانشگاه و برای استاد دانشگاه، آزاد باشد. اگر کسی سر کلاس صحبتی بکند و بحثی کند یا استادی یا دانشجویی به واسطه نظر و اعتقاد و نقد دلسوزانه مورد علاقه من نباشد، نمی‌شود. دانشگاه برای این است که مسائل و پیچیدگی‌های جامعه را حل و فصل کند. الان موضوع این شده که این تعداد دانشجوی فارغ‌التحصیل چرا شغل ندارند؟ از شما اساتید می‌پرسم. ما باید ببینیم برای چه شغلی به دانشگاه و کلاس نیاز داریم؟ یا نه همین‌طور دانشجو را بگیریم تربیت کنیم و بگوییم به اینها شغل بدهید. مگر هر شغلی نیاز به دانشگاه دارد؟ تمام مشاغل نیاز به تحصیلات دانشگاهی دارد؟ اگر دارد به تحصیلات تکمیلی نیاز دارد؟ مدیریت نیروی انسانی بر مبنای هرم ممکن است نه استوانه؛ ما استوانه درست کردیم. مگر چند دکترا و لیسانس و فوق‌لیسانس نیاز داریم؟
دانشجو باید مسائل سیاسی را بداند
و خوب نقد کند
«امید» که همواره موضوع ثابت سخنرانی‌های حسن روحانی است، از دیگر مواردی بود که در دانشگاه تهران مطرح شد. او با علم به مشکلاتی که در کشور وجود دارد اینگونه می‌گوید: «ما ملت بزرگ دارای فرهنگ غنی هستیم؛ سوابق علمی بزرگی در تاریخ داشتیم. امروز دانشگاهیان و دانشجویان در مسائل روز باید پیشرو باشند. من نمی‌خواهم بگویم یک دانشجو یک دیپلمات است؛ اما باید مسائل سیاسی جامعه را بداند و خوب نقد کند. سن جوانی و دانشجویی سن خلاقیت و نقد است.»
برخی نان خود را در دعوا می‌بینند
رییس‌جمهوری در ادامه با هشدار به اینکه نگذاریم عده‌ای جامعه ما را نسبت به آینده مایوس کنند و کار ارزشمند ملت را زیر سوال ببرند، اشاره‌ای هم به عملکرد ترامپ در قامت ریاست‌جمهوری امریکا کرد که باعث خوشحالی عده‌ای در داخل کشور شده است: «بله ممکن است در یک کشوری یک آقایی بشود رییس‌جمهور و همه دنیا را نگران کند. چرا یک عده‌ای خوشحال می‌شوند؟ برخی از اینکه کشور دچار مشکل شود خوشحال می‌شوند. برخی نان خود را در دعوا می‌بینند، چرا باید دعوا کنیم؟ چه ایرادی دارد جناح‌های مختلف، بحث کنند اما در منافع ملی همصدا و ‌هم‌نظر باشیم.»
۱۰ ترامپ هم نمی‌تواند برجام را بازگرداند
روحانی با انتقاد از این افراد که در منافع ملی هیچگاه همصدا نبوده‌اند، به موضوع توافق هسته‌ای می‌رسد و عنوان می‌کند: «ما در مذاکرات هسته‌ای و در توافق برجام به مواردی و منافعی رسیدیم که غیرقابل بازگشت است. هیچ کس نمی‌تواند آن را برگرداند. نه ترامپ بلکه ۱۰ ترامپ دیگر هم نمی‌توانند. در مذاکرات هسته‌ای ما قدرت سیاسی‌مان را برای جهان روشن کردیم. دیپلمات‌های ما آنقدر قوی هستند که با شش قدرت جهانی حرف بزنند و به توافق برسند و توافقی که الان آن طرف می‌گوید من فریب خوردم. ترامپ می‌گوید سر ما کلاه رفته و ایرانی‌ها سر ما کلاه گذاشتند. البته این هم درست نیست. مبنای ما مذاکره برد – برد بود. ما به عنوان توانمند سیاسی با قدرت ظاهر شدیم. نشان دادیم ما تنها در جنگ قوی نیستیم در صلح هم قوی هستیم. تنها در اقتصاد قوی نیستیم در سیاست هم قوی هستیم ما اتحاد جهانی علیه ایران را شکستیم.»
برجام پیروزی اخلاقی ما بود
حسن روحانی به سفر اخیر خود به نیویورک و سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل اشاره کرد و از تفاوت‌های آن با سفرهای قبل این گونه گفت: «زمانی در سازمان ملل از نخستین ناطق تا آخرین علیه ما حرف می‌زدند حتی کشورهای به ظاهر دوست هم اگر علیه ما حرف نمی‌زدند از ما دفاع هم نمی‌کردند و به نفع ما چیزی نمی‌گفتند اما امسال در سازمان ملل بیش از ۲۸۰ کشور جهان حرف ایران را می‌زدند فقط امریکا و اسراییل علیه ما حرف می‌زدند. این پیروزی ما است ما در صحنه دیپلماسی جهانی پیروز شدیم. برجام پیروزی اخلاقی ما بود. در دنیا ثابت شد ما راستگو هستیم و آنها دروغگو هستند این دستاورد غیرقابل بازگشت است. یک کسی می‌گوید ممکن است بعدا علیه ما قطعنامه بدهند بله ممکن است مثل اینکه بگویند در جنگ پیروز شدیم ولی باز ممکن است علیه ما جنگ راه بیندازند؛ بله ولی ما باز پیروز می‌شویم ما در یک سال نیم گذشته دو برابر نفت فروختیم ما سرمایه‌گذاری‌های متعددی انجام دادیم ما اعتبارات بزرگی از بانک‌ها گرفتیم و امتیازهای مهمی به دست آوردیم و همه اینها غیرقابل بازگشت است.»
چرا یک عده، نادرست با مردم
حرف می‌زنند
رییس‌جمهور به دوران قبل از برجام باز می‌گردد و با تکرار اینکه دنیا می‌گفت فعالیت اتمی ایران غیرقانونی است و ایران حق غنی‌سازی ندارد، عنوان می‌کند: «الان از نظر آنها حق مشروع است ما حق هسته‌ای خود را تثبیت کردیم و در سازمان ملل اثبات شد، این حق را از کف خیابان تا نیویورک بردیم؛ چرا یک عده نادرست با مردم حرف می‌زنند امروز اگر امریکا حرفی بزند دنیا آن را محکوم می‌کند.» رییس‌جمهور با اشاره به آیاتی از قرآن ادامه داد: قرآن به پیغمبر می‌گوید معاهدات فراوانی با کفار بستی اما همیشه آنها نقض کردند در اینجا پیغمبر ضرر کرد؟ یک ساده‌لوحی پیدا شود بگوید چرا با این حال که معاهده اول را نقض کردند باز معاهده نوشتید آن کسی که نقض عهد می‌کند حیثیت خود را زیر پا می‌گذارد.»
عده‌ای می‌خواهند بگویند مردم راه نادرست انتخاب کردند
حسن روحانی با بیان اینکه یک وظیفه مهم دانشگاه، وظایف سیاسی است و گفتن واقعیات برای مردم است، گفت: در میان شما اساتید رشته‌های مختلف است هر کدام به تناسب رشته خود برای کشور بگویند. مردم در سال ۹۲ راه خود را انتخاب کردند و در سال ۹۴ و ۹۶ این راه تایید کردند. عده‌ای می‌خواهند بگویند مردم راه نادرست انتخاب کردند. عظمت ایران بالا رفته است مسیر تعامل گسترده با جهان آماده شده است مگر می‌شود در دنیا امروز بدون تعامل کار کرد؟ ما باید با هم تعامل کنیم.
ما قرض به ارث برده‌ایم
مشکل زیست محیطی، کمبود آب، معضلات اقتصادی و بانکی و صندوق‌های بازنشستگی از مواردی بود که حسن روحانی آنها را برمی‌شمرد و دولت خود را میراث‌دار گذشتگان می‌داند: «مشکلاتی در کشور است که از قبل به این دولت ارث رسیده؛ برخی پدر پولدار دارند ملک و زمین به آنها ارث می‌رسد برخی قرض به ارث می‌برند ما جز دسته دوم هستیم. ضمن اینکه مسوولیت داریم به دانشگاه کمک کنیم اما از آن طرف توقع دارم همه دانشگاهیان معضلات کشور را حل کنند.» او در پایان تاکید می‌کند که: «من مطمئن هستم با اعتماد به هم مسیر آینده پیروزی خواهد بود.»

اخبار مرتبط

نظرات

Comments are closed.